Araştırma Grupları

Bölümümüz Türkiye'nin önde gelen matematik bölümlerinden olup, aşağıdaki konularda araştırmalar yapmaktadır:

Fonksiyonlar Teorisi ve Fonksiyonel Analiz: Dağılım Teorisi, Özel Fonksiyonlar, Genelleştirilmiş Fonksiyonlar, Lineer olmayan Analiz, Matematiksel Fiziğin Problemleri gibi konular üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

Grup Üyeleri: Dr. E. Özçağ (Anabilim Dalı Başkanı), Dr. K. Soltanov, Dr. U. Gül, Dr. N. Erkurşun Özcan.

Uygulamalı Matematik: Bu grup, Diferansiyel Denklemler, Lineer Olmayan Dif. Denklemler, Dinamik Sistemler, Evrimsel Denklemlerin Çekicileri, Akışkanlar Mekaniği, Hidrodinamik Kararlılık Teorisi, Dönen Disk Akışı, Nümerik Simülasyon, Bilgisayar Grafiği ve Görselleştirme gibi konuları çalışmaktadır.

Grup Üyeleri: Dr. A. Hanmehmetli (Anabilim Dalı Başkanı), Dr. M. Türkyılmazoğlu, Dr. E. Novruzov, Dr. İ. Yurduşen, Dr. A. Pekcan, Dr. C. Köroğlu, Dr. A. Tezel Özturan, Dr. İ. Güleç, Dr. P. Güven Geredeli.

Cebir ve Sayılar Teorisi: Değişmeli ve Değişmeli olmayan Halka Teorisi, Modül Teorisi, Diferansiyel Cebir, Homoloji Teorisi, Birleşmeli Halkalar ve Cebir, Halkalar üzerine matris grupları, Radikaller ve Halkaların Radikal özellikleri gibi konular üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

Grup Üyeleri: Dr. A. Ç. Özcan (Anabilim Dalı Başkanı), Dr. Y. Tıraş, Dr. A. Tercan, Dr. D. Keskin Tütüncü, Dr. F. Kuzucuoğlu, Dr. A. Erdoğan, Dr. N. Çimen, Dr. E. Akalan, Dr. B. Saraç, Dr. P. Aydoğdu.

Topoloji: Bu grup, Bi-topoloji, Fuzzy Topoloji ve Doku Uzayları gibi konular üzerinde çalışmaktadır.

Grup Üyeleri: Dr. R. Ertürk (Anabilim Dalı Başkanı), Dr. A. Kanıbir Camgöz, Dr. M. Diker, Dr. Y. Sözen, Dr. S. Özçağ, Dr. F. Yıldız, Dr. A. Irkad, Dr. S. Onaran, Dr. S. Tokgöz.

Geometri: Bu grup altında yapılan başlıca çalışmalar; Diferansiyel Geometri, Global Analiz, Relativite Teorisi ve Cebirsel Geometri'dir.

Grup Üyeleri: Dr. A. Altın (Anabilim Dalı Başkanı), Dr. F. Erkekoğlu, Dr. S. Altınok Bhupal, Dr. M. Şahin, Dr. O. Yayla.

Matematiğin Temelleri ve Matematik Lojik: Uygulamalı Mantık alanında çalışmalar yapılmaktadır.

Grup Üyeleri: Dr. S. Tokgöz (Anabilim Dalı Başkanı).

Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü
06800 Beytepe Ankara

Son Güncelleme: 7 Aralık 2016

Yasal Sorumluluk Sınırı